Welsh Stadium „Cardiff City”: historia i mecze

Cardiff City to jeden z dwóch klubów piłkarskich w Walii, które grają w Premier League. Arena jest domem klubu rugby Cardiff Blues przez trzy lata od jego otwarcia.

stadion miejski w Cardiff

Szczegóły

Budowa stadionu trwała dwa lata i zakończyła się wiosną 2009 roku. Dwie drużyny jednocześnie zaczęły dzielić arenę. Pierwszym był Cardiff City Football Club, który przeniósł się z Ninian Park, który był siedzibą stołecznego klubu przez 99 lat. Drugim właścicielem stadionu jest klub rugby Cardiff Blues.

Koszt budowy areny wyniósł około 50 milionów funtów. Architektem był Arup. Pojemność - 25 tysięcy miejsc. Stadion w Cardiff City jest drugą areną w kraju pod względem liczby miejsc, ustępując jedynie Millennium, który może pomieścić 74,5 tys. widzów. Latem Cardiff City Stadium został wyremontowany, po czym zaczął pomieścić nawet 33,5 tys. kibiców.

Pierwsze gry

W połowie lipca 2009 Cardiff i Celtic rozegrali sparingmecz na arenie. Oficjalny debiut stadionu Cardiff City miał miejsce w sierpniu 2009 roku, kiedy to Scunthorpe United przyjechał z wizytą do gospodarzy. Mecz zakończył się miażdżącym zwycięstwem Walijczyków z wynikiem 4-0.

W listopadzie tego samego roku na stadion po raz pierwszy gościła reprezentacja Walii, która rozegrała mecz towarzyski ze Szkocją. Mecz zakończył się zwycięstwem Walijczyków 3:0. Prawie rok później Walia rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz w Cardiff City. Był to mecz w ramach selekcji na Euro-2012. Rywalem Bułgarii była drużyna brytyjska.

Słynne mecze

Jednym z pierwszych dużych klubów, które odwiedziły nową arenę walijskiego klubu, był Manchester City. To był mecz drugiej rundy Premier League. Mecz zakończył się sensacyjnym zwycięstwem 3-2 Cardiff City. Na początku drugiej połowy "obywatele" objęli prowadzenie, ale kilka minut później Walijczycy wyrównali, a pod koniec połowy dublet Campbella dał drużynie dużą przewagę. Negredo ustanowił ostateczny wynik w czasie doliczonym.

Manchester United przyjechał do Walii w 12. rundzie. Mecz zakończył się remisem. W 13. rundzie rywalem Cardiff City był londyński Arsenal. Tym razem walijkom nie udało się zaskoczyć grande. Brawa Ramseya i gol Flaminiego dały Kanonierom miażdżące zwycięstwo.

Liverpool odwiedził Cardiff City w marcu. Mecz odbył się w ramach 31. kolejki Premier League. Merseysiders byli jedną z najlepszych drużyn w mistrzostwach i pretendentami do tytułu. Debiut w grze Mecz otworzył punktację. Kilka minut później Saures przywrócił status quo. W połowie pierwszej połowy bramka Campbella po raz kolejny dała Walijczykowi prowadzenie, ale przed przerwą Skrtel ponownie wyrównał wynik. Liverpool wygrał drugą połowę 4-1 i wygrał mecz 6-3.

Cardiff City Stadion Cardiff City

W ostatniej rundzie sezonu 2013/14 Chelsea odwiedziła Cardiff City, tracąc szanse na mistrzostwo na kilka meczów przed końcem mistrzostw Anglii. London Grand stał się ostatnim wielkim klubem, który odwiedził walijski stadion. Mecz zakończył się zwycięstwem podopiecznych Jose Mourinho 2:1. Pod koniec sezonu Cardiff City, którego główny trener Ole Gunnar Solskjaer został mianowany podczas mistrzostw, spadło do mistrzostw i nigdy nie awansowało do angielskiej Premier League przez 3 sezony.

Superpuchar UEFA

Po zajęciu 20. miejsca w Premier League w sezonie 2013/14 Cardiff spadł do drugiej ligi angielskiej piłki nożnej. Od tego czasu na arenę klubu nie pojawiły się żadne światowej sławy drużyny. To powinno się zmienić po tym, jak Cardiff City zostało wybrane na gospodarza meczu o Superpuchar UEFA 2014 między Realem Madryt a Sewillą.

W meczu wzięło udział 30 854 widzów, co do dziś jest rekordem areny. Arbiterem był angielski sędzia Mark Clattenburg. Real Madryt wygrał 2:0 dzięki golu Cristiano Ronaldo.