Rosyjski gracz taekwondo Denisenko Aleksiej Aleksiejewicz: biografia, osiągnięcia i ciekawe fakty

Spisu treści:

Denisenko Alexey jest znanym krajowym sportowcem, graczem taekwondo. Dwukrotnie zdobył medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Mistrz Rosji, wielokrotny uczestnik i laureat mistrzostw Europy i świata. Uczestnik pierwszych Igrzysk Europejskich w Baku, gdzie został brązowym medalistą. Posiada tytuł Honorowego Mistrza Sportu Rosji.

Biografia sportowca

aleksiej denisenko

Denisenko Aleksiej urodził się w małym miasteczku Bataysk, które znajduje się w obwodzie rostowskim. Stało się to w 1993 roku.

Denisenko Aleksiej został przyprowadzony do sekcji taekwondo przez swojego ojca, gdy miał zaledwie 8 lat. Po prostu poszedł do szkoły. Tam bohater naszego artykułu poznał swojego pierwszego trenera, który nazywał się Alexander Shin.

Ojciec przyszłego mistrza oddał swojego syna do tego sportu, ponieważ chciał, aby wyglądał jak idole swojej młodości - Jackie Chan i Jean-Claude Van Damme.

Ojciec Denisenko Aleksieja już od pierwszych lat życia zaczął przygotowywać się do kariery sportowej. Hartowali ciało. Przecież początkowo Aleksiej był bardzo chorowitym i słabym dzieckiem.

Na początku Aleksiej nie chciał iść do sekcji, ale stopniowo się w to angażował. Zaczął naśladowaćidole ojca i ze zdwojoną energią zaczęli ćwiczyć taekwondo.

Ojciec mówi, że Aleksiej więcej niż raz chciał rzucić sport, ale ostatecznie porzucił ten pomysł. Nawet pomimo tego, że musiał dostać się na szkolenie przez cały Don na łodzi. Takie problemy pojawiły się podczas budowy mostu Woroszyłowskiego w Rostowie. Z powodu prac remontowych komunikacja miejska nie jechała na prawy brzeg Donu, na którym trenował. Musiałem więc użyć łodzi. I wrócić do domu późno w nocy ostatnim autobusem.

Prywatne życie

Prywatne życie w karierze sportowca dopiero niedawno odegrało dużą rolę. Wcześniej koncentrował się wyłącznie na sporcie.

Ostatnio, w grudniu 2016 roku, poślubił zawodniczkę taekwondo Anastasię Barysznikową, brązową mistrzynię olimpiady w Londynie, trzykrotną mistrzynię Europy, która dwukrotnie zdobyła brązowe medale na mistrzostwach świata.

Igrzyska Olimpijskie w Londynie

alexey denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko w taekwondo zaczął pokazywać dobre wyniki już od pierwszych turniejów młodzieżowych. Wkrótce został zauważony przez trenerów kadry narodowej.

Sukces na arenie międzynarodowej zapewnił mu udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Miał wtedy niespełna 19 lat. Denisenko startował w najlżejszej kategorii wagowej – do 58 kilogramów.

Rosjanin rozpoczął swoją drogę do zwycięstwa w rundzie wstępnej, ponieważ był młodym, zupełnie nieznanym sportowcem o niskim ratingu osobistym. WW pierwszej walce na olimpiadzie bohater naszego artykułu spotkał się z kostarykańczykiem Heinerem Oviedo. Rosjanin wygrał miażdżące zwycięstwo 5:2.

W ćwierćfinale Aleksiej Denisenko zmierzył się z chińskim sportowcem Wei Zhenyanem na igrzyskach olimpijskich. Tym razem walka okazała się uparta, długa i jeszcze bardziej owocna. Denisenko wygrał 10:7. Najbardziej napięty był mecz półfinałowy, w którym Aleksiej przegrał w zaciekłej walce z południowokoreańskim Lee De Hong wynikiem 6:7. Nawiasem mówiąc, sprawca Rosjanina w finale poniósł miażdżącą porażkę z Hiszpanem Huelem Gonzalezem 8:17.

Ale Alexey Denisenko w meczu o trzecie miejsce, w tzw. finale repasażowym, pokonał Australijczyka Safwana Khalila 3:1. Tak więc młody Rosjanin zdobył swój pierwszy medal olimpijski. Na Igrzyskach w Londynie był to tylko jeden z dwóch brązowych medali dla rosyjskiej drużyny w taekwondo.

Mistrzostwa Europy w Azerbejdżanie

alexey denisenko biografia taekwondo

Następnym dużym międzynarodowym turniejem były Mistrzostwa Europy, które odbyły się w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Aleksiej Denisenko, taekwondo odegrał decydującą rolę w biografii ówczesnego sportowca, bez problemu został wybrany do turnieju.

Na zawodach startował w kategorii wagowej do 68 kilogramów. Po pokonaniu rund wstępnych zawodnik przystąpił do decydującej walki. W finale spotkał się z tureckim Servet Tazegul, ale przegrał.

W konkursie drużynowym drużyna Rosji zajęła drugie miejsce, zdobywając dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale. Silniejszybyli tylko Chorwaci.

Mistrzostwa Świata w Rosji

alexey denisenko olimpiada

W 2015 roku Aleksiej Denisenko zdobył prawo startu na Mistrzostwach Świata. Taekwondo w biografii sportowca do tego czasu odgrywało kluczową rolę.

Bohater naszego artykułu ponownie walczył w kategorii wagowej do 68 kilogramów. A w finałowym pojedynku ponownie spotkał się z Turk Servet Tazegul. I znów przegrałem.

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjska drużyna wystąpiła bezskutecznie na mistrzostwach świata, zajmując tylko 12. miejsce. Nasza drużyna nie miała ani jednego złotego medalu, tylko dwa srebrne (jeden wywalczył Denisenko) i pięć brązowych.

Europejskie Igrzyska w Baku

Aleksiej Denisenko ostateczna

W 2015 roku Alexey Denisenko wziął udział w kolejnych dużych międzynarodowych konkursach. Taekwondo znalazło się w programie pierwszych Igrzysk Europejskich. To odpowiednik Igrzysk Olimpijskich, ale tylko dla drużyn europejskich. Początkowo zakładano, że odbędą się tylko Igrzyska Letnie, teraz pojawia się coraz więcej propozycji organizacji Europejskich Igrzysk Zimowych. Warto zauważyć, że podobne zawody istnieją już od dawna na innych kontynentach. Na przykład gry panamerykańskie, panafrykańskie lub panarabskie.

Na tych zawodach Alexey Denisenko startował od 1/8 finału. Sprzeciwiał mu się sportowiec z San Marino, Michele Ceccarone. Rosjanka pewnie wygrała 19:1. W ćwierćfinale bohater naszego artykułu pewnie poradził sobie również z Anglikiem Martinem Stamperem - 18:6.

Problemy zaczęły się dopiero w półfinale z gospodarzemplatformy, azerbejdżański Aykhan Tagizade. W zaciętym meczu Denisenko przegrał 5:7. W walce o trzecie miejsce Rosjanin spotkał się ze swoim wieloletnim rywalem – Turkem Servet Tazegulem. Tym razem Turek niespodziewanie przegrał w 1/8 finału z Polakiem Karolem Robakiem - 9:21.

Walka o trzecie miejsce zakończyła się sukcesem. Denisenko w końcu udało się wygrać - 19:16.

W klasyfikacji drużynowej na Igrzyskach Europejskich Rosjanie zajęli trzecie miejsce, przegrywając z Azerbejdżanami i Brytyjczykami.

Druga Olimpiada

alexey denisenko taekwondo olimpiada

W 2016 roku, w wieku 22 lat, Aleksiej Denisenko wziął udział w II Igrzyskach Olimpijskich. Taekwondo na Igrzyskach Olimpijskich było stosunkowo młodą, ale już ukochaną dyscypliną.

W swojej kategorii wagowej korony do 68 kilogramów Denisenko ponownie był jednym z faworytów. W 1/8 finału bez problemu poradził sobie z wenezuelskim Edgarem Contrerasem - 12:2. W ćwierćfinale spotkał się z tureckim Tazegulem, ale tym razem znów okazał się silniejszy od swojego przeciwnika, z którym początkowo regularnie przegrywał. Rosjanka wygrała 19:6.

Belg Jaouad Ashab został pokonany 6:1 w półfinale. Aleksiej Denisenko w finale spotkał się z zawodnikiem Jordana Akhmadem Abagaush. Bez względu na to, jak oparł się bohater naszego artykułu, i tak przegrał 6:10.

Ten srebrny medal był jedynym zdobytym przez Rosjan na tych meczach. Z takim wynikiem w imprezie drużynowej dzielili dziewiąte miejsce z Meksykiem, Nigrem, Serbią i Francją.

W drodze na mistrzostwa

Teraz Aleksiej Denisenko kontynuujeciężko trenować, by wreszcie zdobyć złoty medal na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Jak widać, nigdy nie odniósł takiego sukcesu.

Obecnie Denisenko mieszka w swoim rodzinnym mieście - Bataysku. Równolegle z karierą sportową studiuje w Naberezhnye Chelny.

Z żoną Denisenko planuje wystąpić w tandemie na nadchodzących Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.