Alena Zavarzina: piękna twarz damskiego snowboardu

Spisu treści:

Alena Zavarzina jest powszechnie znana fanom sportu po znakomitym występie na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie zdobyła brązowy medal w snowboardzie. Jednak nie tylko wyniki sportowe przyniosły dziewczynie sławę. Historia miłosna Amerykanina Vic Wilde i Aleny Zavarziny może posłużyć jako fabuła do filmu. W końcu to po ślubie z rosyjską pięknością były „średni wieśniak” wydawał się zyskać skrzydła i wygrał jednocześnie dwie dyscypliny na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014.

Początek podróży

Alena Zavarzina urodziła się w Nowosybirsku w 1989 roku. Droga dziewczyny do snowboardu była długa i kręta. Początkowo rodzice wysłali córkę na gimnastykę artystyczną, ale z powodu problemów ze sprzętem zmuszeni byli ją stamtąd zabrać. Druga Alina Kabaeva z Aleny nie wyszła i zaczęła odwiedzać basen.

snowboardzista Zavarzina

Jednak zimą lubiła nowy sport - snowboard. Stopniowo hobby Aleny stało się jej główną dyscypliną sportu, rzuciła pływanie i skoncentrowała się na swojej ulubionej rozrywce. Zavarzina zaczęła od widowiskowej dyscypliny big air, swoistej akrobacji na desce. Rok później trener poradził jej, aby przeszła na szybką jazdę na snowboardzie, a dziewczyna zaczęła startować w slalomie równoległym i snowboard crossie.

W wieku siedemnastu lat Alena Zavarzina zaczęła swoje występy na głównych konkursach. Pierwszym międzynarodowym turniejem dla niej był etap Pucharu Świata w Holandii. Młoda zawodniczka nie zdobyła tu żadnych specjalnych laurów, ale nie straciła serca i dalej pracowała nad sobą.

Stopniowo sprawy Aleny się poprawiały, była w pierwszej trójce na mistrzostwach świata juniorów i Pucharze Europy. W 2009 roku Zavarzina zdobyła srebro mistrzostw świata juniorów, a także została drugą w Pucharze Europy.

Wygrywa dorosły

Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2010 w Vancouver rodowita Nowosybirsk stale zwiększała swoją sportową rywalizację, zdobywając Puchary Świata w USA, Kanadzie i Europie. Alena Zavarzina była uważana za nadzieję rosyjskiego snowboardu i wielu liczyło na medal dziewczyny.

Jednak sprawy w Vancouver nie poszły zgodnie z planem. Zaczęło się od tego, że zawodnik prawie spóźnił się na start kwalifikacji i całkowicie stracił koncentrację z doświadczeń. Alena zajęła dopiero siedemnaste miejsce i nie została wybrana do 1/8 finału.

Wilde i Alena Zavarzina

Młodapierwsze niepowodzenia nie złamały snowboardzisty, zapomniała o porażce Vancouver i zaczęła przygotowywać się do kolejnego cyklu olimpijskiego. Rok później rewelacyjnie dla wielu specjalistów zdobywa mistrzostwo świata, wygrywając zawody w slalomie gigancie równoległym.

Od Soczi do Pjongczang

Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich 2014 zostały zamazane w ostatnim okresie. Przed rozpoczęciem sezonu Alena odkryła przepuklinę kręgosłupa, z powodu której musiała znosić długi cykl leczenia. Dziewczyna ledwo zdążyła nabrać formy na zimę, kiedy na treningu absurdalnie złamała rękę na 2 miesiące przed rozpoczęciem największych startów czterech lat.

Jakimś cudem Alena Zavarzina udaje się przejść operację i ponownie odzyskać formę, mocno zamierzając wystąpić na domowych Igrzyskach. Ta decyzja okazała się słuszna, przebiegła przez trasę podczas zawodów i zdobyła brązowy medal w konkurencji slalomu równoległego giganta.

Po Soczi dziewczyna nie zwolniła tempa, zdobywając kilka nagród na mistrzostwach świata w kolejnym cyklu olimpijskim. Jej najbardziej udanym sezonem był sezon 2016/2017, w którym po raz pierwszy w swojej karierze zdobyła tytuł mistrza świata w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym.

Ku wielkiemu ubolewaniu wielu jej fanów, Alena Zavarzina nie zabłysnęła na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Będąc jedną z faworytek igrzysk, zatrzymała się o krok od podium, zajmując rozczarowujące czwarte miejsce.

Prywatne życie

Vic Wilde i Alena Zavarzina spotkali się w 2009 roku na jednym z etapów PucharuPokój. Trzy lata później prosta przyjaźń przerodziła się w delikatny związek, a chłopaki postanowili umocnić swój związek ślubem.

Vika Wild i Alena Zavarzina

American Victor zmienił nawet obywatelstwo i zaczął reprezentować Rosję na międzynarodowych turniejach. W genialnym stylu startował na Igrzyskach Olimpijskich 2014, gdzie zdobył dwa złote medale w snowboardzie.