Narciarz Northug Petter: biografia, osiągnięcia i ciekawe fakty

Spisu treści:

Northug Petter jest znanym norweskim narciarzem. Ma na swoim koncie wiele nagród i płyt. 13 razy został mistrzem świata, dwukrotnie wygrał igrzyska olimpijskie. Na mistrzostwach świata został absolutnym rekordzistą, wygrywając we wszystkich sześciu dyscyplinach. Będąc jednocześnie dwukrotnym zwycięzcą Pucharu Świata, otrzymał nieoficjalny tytuł Króla Nart. Dwukrotnie uznany za najlepszego sportowca w Norwegii. Przeciwnicy znają go z wyjątkowej zdolności przyspieszania na mecie, odnosząc zwycięstwo potężnym szarpnięciem. Szczególnie odnosi sukcesy w stylu łyżwiarskim.

Biografia narciarza

Northug Petter

Northug Petter urodził się w 1986 roku. Urodził się w norweskim mieście Musvik w prowincji Nur-Trendelag. Karierę zawodową rozpoczął w sporcie zawodowym od startów w zawodach kontynentalnych. W szczególności odniósł pewne sukcesy w wyścigach skandynawskich, siedmiokrotnie stając na podium. Największym sukcesem dla niego były wyścigi pościgowe i 15-kilometrowe starty.

Nortug Petter zadebiutował w Pucharze Świata w sezonie 2005/06. Zadebiutował w sprincie rozgrywanym w Drammen. Northug Petter zajął 35. miejsce. Jednocześnie nadal brał udział w równoległych zawodach skandynawskich. Pod koniec sezonuoficjalnie ogłoszono, że zdobywa miejsce w kadrze narodowej.

W tym samym czasie, w swoim pierwszym sezonie na Mistrzostwach Świata, Nortug odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. 8 marca 2006 roku zajął pierwsze miejsce w skiathlonie w Falun w Szwecji. Za nim pozostawił dwóch Niemców - Tobiasa Angerera i Axela Teichmanna.

Northug Petter zajął drugie miejsce w ostatnim wyścigu tego sezonu. W tym samym skiathlonie przegapił zwycięstwo, tracąc na mecie niespełna cztery sekundy do Szweda Matthiasa Fredrikssona. Ogólnie rzecz biorąc, zakończył swój pierwszy sezon Pucharu Świata na 15 miejscu.

Gwiazda Przyszłości

życie osobiste Petera Northuga

Gwiazda przyszłości – tak wielu dziennikarzy nazywało Nortuga na początku jego kariery sportowej i nie zawiedli. Kilku producentów sprzętu narciarskiego rywalizowało z nim od razu o kontrakt. Zwycięstwo w tej konfrontacji odniósł Fisher. W tym czasie Nortug był jeszcze juniorem, ale mimo to w jego umowie uwzględniono stawkę celną. To nigdy wcześniej nie zostało zrobione dla młodego sportowca. Taryfa została pomnożona przez 5, pod warunkiem, że Nortug poprowadzi norweską drużynę narodową do światowej elity do końca 2007 roku.

W 2006 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Turynie we Włoszech, ale Nortug nie został włączony do reprezentacji narodowej. Skandynawowie zdobyli 3 srebrne i 1 brązowy medal. Ten występ uznano za porażkę. Wtedy wielu, jak sam Nortug, zastanawiało się, dlaczego nie został zabrany na igrzyska olimpijskie.

Pierwszy duży sukces odniósł na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2007 roku w Sapporo w Japonii. Nortug wygrał sztafet. A dwa lata później wCzeski Liberec zdobył swój pierwszy złoty medal w mistrzostwach świata w wyścigu indywidualnym. Norweg zajął pierwsze miejsce w wyścigu pościgowym, pokonując 15 kilometrów w stylu klasycznym, a potem tyle samo w łyżwach. Wspaniałe zwycięstwo w tym wyścigu zostało uznane za jedno z najlepszych finiszów Pettera Northuga.

Rok królewski

petter northug i carolyn

2010 był naprawdę wspaniałym rokiem dla Nortuga. Pod koniec sezonu po raz pierwszy w karierze zdobył Puchar Świata. 9 razy Nortug przyjechał na metę jako pierwszy, kolejne 6 razy był drugi i raz trzeci. Dopiero Czech Lukas Bauer, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, zdołał narzucić mu pozory walki. Ale w rzeczywistości nie było walki, bo przewaga Northuga wynosiła 600 punktów.

W tym samym roku Norweg triumfalnie wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w Kanadzie. Chociaż na początku wszystko poszło nie tak. Nortug zajął 41. miejsce na 15 km stylem dowolnym i był w grupie liderów w pościgu, dopóki nie stracił na ostatnim podjeździe, zajmując tylko 11. miejsce.

Ale w 50-kilometrowym starcie na mecie udało mu się wyprzedzić Niemca Axela Teichmanna o trzy dziesiąte sekundy, zdobywając pierwszy złoty medal olimpijski.

W sztafecie Nortug pobiegł na ostatnim etapie, startując na dystansie z czwartego miejsca. Udało mu się wyprzedzić liderów, ale do tego czasu Szwed Markus Hellner oderwał się od swoich prześladowców, więc Norwegowie zdobyli srebro.

W ostatnim sprincie Nortug walczył z dwoma Rosjanami NikitąKryukov i Alexander Panzhinsky, przegrywając z nimi i zdobywając brąz.

W ostatnim sprincie drużynowym Nortug zdobył kolejne złoto olimpijskie w parze z Øysteinem Pettersenem. Dla norweskiej drużyny były to triumfalne igrzyska olimpijskie, na których zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej narciarstwa biegowego.

Drugi triumf Pucharu Świata

petter Northug najlepsze wykończenia

W Mistrzostwach Świata 2010/11 Nortug przegrał zwycięstwo ze Szwajcarem Dario Colognier, zajmując drugie miejsce. W sezonie 2011/12 zajął trzecie miejsce, co pozwoliło Kolonii na zdobycie złotego dubletu. Dopiero w sezonie 2012/13 odzyskał tytuł najsilniejszego narciarza na świecie.

W klasyfikacji generalnej wyprzedził Szwajcara Dario Cologniera, który tym razem był trzeci, oraz Rosjanina Alexandra Legkova, który zajął drugie miejsce. Jego ostateczna przewaga wynosiła prawie 200 punktów od najbliższego prześladowcy.

Drugi triumf olimpijski

narciarz Northug petter

Ale drugie w jego karierze igrzyska olimpijskie zakończyły się niepowodzeniem. Na początek przegapił wyścig na 15 km w stylu klasycznym. Potem zawiódł w skiathlonie, zajmując tylko 17 miejsce.

W wyścigu na 50 kilometrów ze startu wspólnego uplasowała się na 18. pozycji. Nortug był najbliżej medalu olimpijskiego w sztafecie. Pobiegł ponownie na ostatnim odcinku. Ale tym razem nie mógł zniwelować przepaści, którą stworzyli jego rodacy na początku wyścigu. Nortug przywiózł Norwegów na czwarte miejsce, prawie 40 sekund za francuskim Ivanem Bouate.

W wyścigu sprinterskim w stylu dowolnym niespodziewanie Northugprzegrał w półfinale, a ostatniego dnia olimpiady w parze z Olą Vigen Hattestad zajął dopiero czwarte miejsce w męskim sprincie drużynowym. Ostatecznie nie udało mu się zdobyć ani jednego medalu, ale to nie przeszkodziło jego drużynie w wygraniu klasyfikacji generalnej narciarstwa biegowego.

Prywatne życie

Życie osobiste Petera Northuga rozwija się bardzo pomyślnie, chociaż przez cały ten czas oficjalnie pozostaje on nieżonaty. Wiadomo, że na początku swojej kariery spotkał się z płotkarzem Reich Nordtomme. Potem doszło do tajemniczego romansu z aktorką pornograficzną Aylar Lee, której przedstawiciele narciarki zaprzeczali w każdy możliwy sposób.

W 2015 roku Petter Northug i Caroline Dahl, skandynawska piosenkarka pop, zostali zauważeni razem. Krążą też plotki o jego romansie z nowicjuszką Caroline Vollan, młodszą od niego o 9 lat.

W 2014 roku Nortug był w centrum głośnego skandalu. Pijany, miał wypadek w pobliżu Trondheim. 23-letni mężczyzna, który był w swoim samochodzie, złamał obojczyk. Sam Petter uciekł z miejsca wypadku, ale mimo to przyznał, że prowadził.

Został pozbawiony prawa jazdy, skazany na 50 dni więzienia i surową grzywnę.