Bokser Jurij Aleksandrow: biografia i kariera

Spisu treści:

Aleksandrow Jurij Wasiljewicz to wybitny radziecki bokser-amator, Czczony Mistrz Sportu ZSRR, który został mistrzem świata w wieku 18 lat. Do tej pory nikt poza nim nie mógł tego zrobić w tak młodym wieku. Wśród jego osiągnięć są również brązowe, srebrne i złote medale na mistrzostwach Europy i świata.

Biografia sportowca

Jurij Aleksandrow urodził się 13 października 1963 r. w obwodzie swierdłowskim (Kamieńsk-Uralski). W wieku 10 lat trafił do sekcji bokserskiej w swoim rodzinnym mieście. Poszedłem tam za moim starszym bratem Saszą.

Talent młodego boksera był od razu widoczny, a jego poświęcenie i wytrwałość pomogły osiągnąć znakomite wyniki.

Słynny bokser Jurij Aleksandrow

Yuri miał szczęście do trenera. Alexey Andreevich Dementiev, Honorowy Trener RSFSR i ZSRR, pomógł facetowi nie tylko w rozwoju cech bokserskich, ale także został drugim ojcem.

Kariera

Już w wieku 16 lat Jurij Aleksandrow wygrał młodzieżowe mistrzostwa ZSRR, które odbyły się w B alti. W wieku 17 lat był członkiem męskiej drużyny Związku Radzieckiego w Montrealu na pucharzeMira.

Kontuzja ręki nie pozwoliła Jurijowi wygrać. Zajął trzecie miejsce i został międzynarodowym mistrzem sportu.

Sześć miesięcy później, nie będąc jeszcze mistrzem ZSRR wśród dorosłych, Jurij Aleksandrow, pokonując w finale amerykańskiego Collinsa, został mistrzem świata.

Legendarny Teofilo Stevenson, kubański bokser wagi ciężkiej, wszedł do szatni, aby pogratulować młodemu mistrzowi zwycięstwa. A wracając do ojczyzny, Jurij otrzymał tytuł Honorowego Mistrza Sportu.

2 miesiące po triumfie świata młody bokser został mistrzem ZSRR. W 1983 roku Jurij wygrał Mistrzostwa Europy (w wadze do 54 kg), które odbyły się w Bułgarii. Tam został najlepszym bokserem turnieju i otrzymał honorowy puchar Nikiforov-Denisov.

Jurij Aleksandrow ze swoją uczennicą Abdullą Gadzhiev

Zbliżały się igrzyska olimpijskie w Los Angeles w 1984 roku. Jednak polityka interweniowała, a sowieccy sportowcy zostali pozbawieni możliwości rywalizacji o medale olimpijskie.

W ramach rekompensaty sportowcy z dziewięciu krajów socjalistycznych wzięli udział latem 1984 roku w zawodach sportowych Friendship-84. Na Kubie odbył się boks, a także piłka wodna i siatkówka.

Pokonując Kubańczyka w finale i powalając go, Jurij Aleksandrow zdobył srebro. Polityka znów interweniowała w sport, bo na trybunach siedział sam Fidel Castro.

Na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku Yuri nie mógł znieść kontuzji odniesionej podczas treningu. Po rozegraniu w tym czasie 236 walk, z których tylko 9 przegrało, bokser wygrał wszystko, co mógł.

W 1989 roku JurijAleksandrow niespodziewanie otrzymał propozycję spróbowania swoich sił w boksie zawodowym, który w tym czasie dopiero powstawał w ZSRR. Jako jeden z pierwszych wszedł na ring Dynamo Sports Palace w Moskwie i pokonał Amerykanina Tony'ego Cisnerosa. Jednak później poniósł kilka porażek na zawodowym ringu, a w 1992 roku opuścił sport.

Yuri stał się odnoszącym sukcesy biznesmenem. Gdy tylko nadarzyła się okazja, spełnił swoje marzenie. W 2001 roku otworzył szkołę boksu dla dzieci i młodzieży w Moskwie. W tym samym roku został zaproszony na stanowisko wiceprezesa Rosyjskiej Federacji Boksu Zawodowego, gdzie pracował do śmierci.

Wyjazd

Jurij Aleksandrow zmarł na rozległy zawał mięśnia sercowego 1 stycznia 2013 r. w swojej daczy, gdzie spędzał wakacje z rodziną. Załoga karetki, która przybyła, nie mogła uratować sportowca - jego serce zatrzymało się na zawsze.

na grobie boksera

Jego wczesna śmierć zaskoczyła wielu. Rzeczywiście, w swoim wieku Jurij nie narzekał na swoje zdrowie. Kilka razy w tygodniu trenował na siłowni, sparował ze studentami, lubił jeździć w piłkę nożną, grał w tenisa i szachy.

Posiadał również certyfikat nurkowy - uwielbiał nurkować.

Jurij Aleksandrow przekazał swojej rodzinie miłość do sportu. Najmłodszy syn Jurij lubi piłkę nożną, środkowa córka gra w tenisa i już gra w młodzieżowych międzynarodowych turniejach.